ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6994223
*
nr 699 4223
Spegel
förgylld, Gustaviansk stil, höjd: 77
Kondition: lagad
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 maj 2011
kl 19:38:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/5 14:52:30
1
700 kr
30/5 15:24:43
2
1.100 kr
30/5 18:09:50
1
800 kr
30/5 18:57:06
1
900 kr
30/5 19:31:47
3
1.000 kr
30/5 19:33:09
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:45
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27
*
Spegel
Kondition: lagad
nr 699 4223
Spegel
förgylld, Gustaviansk stil, höjd: 77
Kondition: lagad
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 maj 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/5 14:52:30 | 1 | 700 kr |
30/5 15:24:43 | 2 | 1.100 kr |
30/5 18:09:50 | 1 | 800 kr |
30/5 18:57:06 | 1 | 900 kr |
30/5 19:31:47 | 3 | 1.000 kr |
30/5 19:33:09 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:45 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58 -
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27